Analizy

Świadectwa energetyczne w liczbach: analiza 1,7 mln świadectw z rejestru (2023–2025)

Przeliczyłem cały publiczny wykaz świadectw z centralnego rejestru: jakie EP mają polskie budynki i lokale, ile z nich mieści się w limicie 70, co zmienia OZE i dlaczego przy niektórych progach liczba świadectw urywa się jak nożem uciął.

W skrócie

Mediana EP świadectw całych budynków wynosi 91,0 kWh/(m²·rok), a w limicie 70 mieści się 40,4% z nich. Tak wynika z 1 710 593 świadectw z publicznego rejestru, wystawionych od 05.09.2023 do 08.12.2025.

  • Przy progu 70 liczba świadectw urywa się: 20 100 budynków ma EP 69–70, a tylko 1 741 — 70–71. Podobny uskok jest przy progu 55 programu Moje Ciepło, a nie ma go tam, gdzie od wyniku nic nie zależy.
  • Wśród budynków o niskim zapotrzebowaniu na energię (EU poniżej 75) EP ≤ 70 ma 41,1% bez OZE i 76,0% z OZE.
  • Udział świadectw budynków z EP ≤ 70 rośnie o ok. 7–9 punktów procentowych rocznie: w pierwszych trzech kwartałach 2025 r. wynosił 44,0% wobec 36,9% rok wcześniej.
  • Lokale wypadają gorzej od budynków: mediana EP 99,9, w 70 mieści się 25,6%.

Skąd dane i jak je liczyłem

Źródłem jest publiczny wykaz świadectw centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków w serwisie dane.gov.pl, w wersji z grudnia 2025 r. Obejmuje 1 721 097 świadectw wystawionych od 05.09.2023 do 08.12.2025. Dla każdego są w nim adres, data wystawienia i wskaźniki EU, EK, EP oraz udział OZE. Co oznaczają EU, EK i EP, opisałem w przewodniku po świadectwie. Wszystkie świadectwa w wykazie wystawiono według tej samej metodologii, obowiązującej od 28 kwietnia 2023 r. (dane: Dz.U. 2023 poz. 697).

KrokCo zrobiłemIle świadectw
Wykazwszystkie wiersze1 721 097
Duplikatyusunięte powtórzone numery świadectw−100
Błędne wartościodrzucone EP, EK lub EU równe 0 lub powyżej 1000 (0,6%)−10 404
Do analizy1 710 593
— lokaleświadectwa z numerem lokalu (mieszkania, lokale usługowe)1 154 118
— budynkiświadectwa bez numeru lokalu, pod adresem, pod którym w rejestrze nie ma świadectw lokali506 220

(dane: rejestr CHEB, wykaz 12.2025; obliczenia własne)

Trzy rzeczy, o których warto pamiętać przy czytaniu wyników:

  • „Budynki” to nie tylko domy. Wykaz nie podaje typu budynku, więc w tej grupie są też budynki usługowe, magazyny i bloki, dla których nikt nie zarejestrował świadectw mieszkań.
  • Nowe budynki są w rejestrze wszystkie, istniejące — tylko część. Świadectwo dołącza się do zawiadomienia o zakończeniu budowy każdego nowego budynku, a dla istniejących sporządza się je tylko przy sprzedaży i najmie. Nowych budynków jest więc w rejestrze dużo więcej, niż wynikałoby z ich udziału w całym zasobie.
  • Limit 70 dotyczy nowych domów. To wymaganie WT 2021 dla nowego domu jednorodzinnego (dane: Dz.U. 2022 poz. 1225, § 329). Dla istniejących budynków i lokali nie jest normą, tylko punktem odniesienia: ile z nich osiąga poziom nowego domu.

Jakie EP mają budynki i lokale w Polsce?

Wskaźnik [kWh/(m²·rok)]ŚredniaMediana10% świadectw ma mniej niż10% świadectw ma więcej niż
Budynki — EP140,591,044,0302,7
Budynki — EK139,295,526,7301,3
Budynki — EU94,670,236,0185,3
Lokale — EP126,999,957,0223,8
Lokale — EK121,4101,456,2203,7
Lokale — EU83,369,738,6141,5

(dane: rejestr CHEB, wykaz 12.2025; obliczenia własne)

Średnia i mediana mówią tu różne rzeczy. Połowa budynków ma EP poniżej 91,0, ale średnia wynosi 140,5, bo ciągnie ją w górę długi ogon: co dziesiąty budynek ma EP powyżej 302,7, a 6,0% — powyżej 400. Dlatego dalej opieram się na medianie.

EP ≤ 70 ma 40,4% świadectw budynków i 25,6% świadectw lokali. Lokale mają wyższą medianę EP (99,9) niż budynki, choć medianę EU — zapotrzebowanie wynikające z samych ścian, okien i wentylacji — niemal identyczną: 69,7 wobec 70,2. Różnica w EP idzie w parze z różnicą w OZE: ma je 48,5% świadectw budynków i tylko 16,8% świadectw lokali.

Rozkład EP w świadectwach całych budynków Rozkład EP 506 220 świadectw całych budynków. Najwyższy słupek to przedział 60–70 (17,6%), tuż poniżej limitu 70; mediana 91,0. Powyżej 400 jest 6,0% świadectw. 0%5%10%15%20% EP 0–10: 3 966 świadectw (0,8%) EP 10–20: 5 549 świadectw (1,1%) EP 20–30: 11 560 świadectw (2,3%) EP 30–40: 19 539 świadectw (3,9%) EP 40–50: 28 827 świadectw (5,7%) EP 50–60: 45 870 świadectw (9,1%) EP 60–70: 89 067 świadectw (17,6%) EP 70–80: 19 467 świadectw (3,8%) EP 80–90: 26 427 świadectw (5,2%) EP 90–100: 29 399 świadectw (5,8%) EP 100–110: 19 660 świadectw (3,9%) EP 110–120: 22 100 świadectw (4,4%) EP 120–130: 16 175 świadectw (3,2%) EP 130–140: 15 051 świadectw (3,0%) EP 140–150: 13 219 świadectw (2,6%) EP 150–160: 11 420 świadectw (2,3%) EP 160–170: 10 456 świadectw (2,1%) EP 170–180: 8 978 świadectw (1,8%) EP 180–190: 8 259 świadectw (1,6%) EP 190–200: 7 444 świadectw (1,5%) EP 200–210: 5 895 świadectw (1,2%) EP 210–220: 5 564 świadectw (1,1%) EP 220–230: 5 131 świadectw (1,0%) EP 230–240: 4 787 świadectw (0,9%) EP 240–250: 4 224 świadectw (0,8%) EP 250–260: 3 874 świadectw (0,8%) EP 260–270: 3 631 świadectw (0,7%) EP 270–280: 3 319 świadectw (0,7%) EP 280–290: 3 124 świadectw (0,6%) EP 290–300: 2 974 świadectw (0,6%) EP 300–310: 2 440 świadectw (0,5%) EP 310–320: 2 396 świadectw (0,5%) EP 320–330: 2 213 świadectw (0,4%) EP 330–340: 2 157 świadectw (0,4%) EP 340–350: 2 132 świadectw (0,4%) EP 350–360: 1 948 świadectw (0,4%) EP 360–370: 1 952 świadectw (0,4%) EP 370–380: 1 944 świadectw (0,4%) EP 380–390: 1 887 świadectw (0,4%) EP 390–400: 1 773 świadectw (0,4%) EP powyżej 400: 30 422 świadectw (6,0%) 0 100 200 300 400 limit 70 60–70: 17,6% EP [kWh/(m²·rok)], przedziały co 10; ostatni słupek: powyżej 400 udział świadectw
Rozkład EP w 506 220 świadectwach całych budynków. Najczęstszy jest przedział 60–70, tuż pod limitem dla nowego domu. Najedź na słupek, żeby zobaczyć liczbę świadectw. Źródło danych: rejestr CHEB, wykaz 12.2025; obliczenia własne.
Dane do wykresu (tabela)
EP [kWh/(m²·rok)]Liczba świadectwUdział
0–1039660,8%
10–2055491,1%
20–30115602,3%
30–40195393,9%
40–50288275,7%
50–60458709,1%
60–708906717,6%
70–80194673,8%
80–90264275,2%
90–100293995,8%
100–110196603,9%
110–120221004,4%
120–130161753,2%
130–140150513%
140–150132192,6%
150–160114202,3%
160–170104562,1%
170–18089781,8%
180–19082591,6%
190–20074441,5%
200–21058951,2%
210–22055641,1%
220–23051311%
230–24047870,9%
240–25042240,8%
250–26038740,8%
260–27036310,7%
270–28033190,7%
280–29031240,6%
290–30029740,6%
300–31024400,5%
310–32023960,5%
320–33022130,4%
330–34021570,4%
340–35021320,4%
350–36019480,4%
360–37019520,4%
370–38019440,4%
380–39018870,4%
390–40017730,4%
powyżej 400304226,0%

Dlaczego przy niektórych progach liczba świadectw się urywa?

Wskaźnik, który wynika z fizyki budynku, powinien zmieniać się płynnie: grubość ocieplenia, okna, sprawność kotła i dane klimatyczne nie znają okrągłych liczb. Liczba świadectw tuż pod dowolnym progiem i tuż nad nim powinna więc być podobna. Sprawdziłem to dla kilku progów — tych, od których coś zależy, i tych, od których nie zależy nic.

Próg EPCo to za prógŚwiadectw tuż pod progiemŚwiadectw tuż nad progiemIle razy więcej pod progiem
55próg programu Moje Ciepło7 6703 1692,4×
60—4 3144 7200,9×
70limit WT 2021 dla nowego domu20 1001 74111,5×
80—2 2602 1561,0×
90—3 2882 8901,1×
100—2 0481 8231,1×

(dane: rejestr CHEB, wykaz 12.2025; obliczenia własne; „tuż pod” i „tuż nad” — przedziały o szerokości 1 kWh/(m²·rok), np. 69–70 i 70–71; próg Moje Ciepło — mojecieplo.gov.pl; dawny limit — Dz.U. 2022 poz. 1225, § 329)

Przy progach bez znaczenia (60, 80, 90, 100) liczby po obu stronach są prawie równe. Uskoki są tylko tam, gdzie od wyniku zależą przepisy albo pieniądze: przy obecnym limicie 70 dla nowego domu i przy progu 55, od którego program Moje Ciepło dopłaca do pompy ciepła w nowym domu. Przy 70 uskok jest największy: w przedziale 69–70 jest 20 100 świadectw, czyli 4,0% wszystkich budynków w rejestrze.

Świadectwa całych budynków przy progach EP 55 i 70 Liczba świadectw całych budynków w przedziałach EP co 1 od 50 do 86. Liczba rośnie aż do przedziału 69–70 (20 100), a w przedziale 70–71 spada do 1 741 — 11,5 razy mniej. Drugi uskok widać przy 55 (próg programu Moje Ciepło): 7 670 świadectw w przedziale 54–55 i 3 169 w 55–56. 05101520 EP 50–51: 3 767 świadectw (w tym bez OZE: 670) 50 EP 51–52: 4 255 świadectw (w tym bez OZE: 718) EP 52–53: 5 061 świadectw (w tym bez OZE: 951) EP 53–54: 6 571 świadectw (w tym bez OZE: 1 161) EP 54–55: 7 670 świadectw (w tym bez OZE: 1 366) EP 55–56: 3 169 świadectw (w tym bez OZE: 1 008) 55 EP 56–57: 3 635 świadectw (w tym bez OZE: 1 145) EP 57–58: 3 670 świadectw (w tym bez OZE: 1 217) EP 58–59: 3 758 świadectw (w tym bez OZE: 1 297) EP 59–60: 4 314 świadectw (w tym bez OZE: 1 603) EP 60–61: 4 720 świadectw (w tym bez OZE: 1 752) 60 EP 61–62: 5 122 świadectw (w tym bez OZE: 1 938) EP 62–63: 5 654 świadectw (w tym bez OZE: 2 279) EP 63–64: 6 000 świadectw (w tym bez OZE: 2 664) EP 64–65: 7 105 świadectw (w tym bez OZE: 3 284) EP 65–66: 6 888 świadectw (w tym bez OZE: 2 961) 65 EP 66–67: 8 149 świadectw (w tym bez OZE: 3 602) EP 67–68: 10 628 świadectw (w tym bez OZE: 4 604) EP 68–69: 14 701 świadectw (w tym bez OZE: 6 930) EP 69–70: 20 100 świadectw (w tym bez OZE: 10 111) EP 70–71: 1 741 świadectw (w tym bez OZE: 796) 70 EP 71–72: 1 720 świadectw (w tym bez OZE: 839) EP 72–73: 2 029 świadectw (w tym bez OZE: 1 021) EP 73–74: 1 909 świadectw (w tym bez OZE: 860) EP 74–75: 1 968 świadectw (w tym bez OZE: 948) EP 75–76: 1 887 świadectw (w tym bez OZE: 943) 75 EP 76–77: 1 913 świadectw (w tym bez OZE: 1 010) EP 77–78: 1 906 świadectw (w tym bez OZE: 1 037) EP 78–79: 2 134 świadectw (w tym bez OZE: 1 150) EP 79–80: 2 260 świadectw (w tym bez OZE: 1 194) EP 80–81: 2 156 świadectw (w tym bez OZE: 1 227) 80 EP 81–82: 2 350 świadectw (w tym bez OZE: 1 303) EP 82–83: 2 440 świadectw (w tym bez OZE: 1 354) EP 83–84: 2 665 świadectw (w tym bez OZE: 1 579) EP 84–85: 2 620 świadectw (w tym bez OZE: 1 449) EP 85–86: 2 592 świadectw (w tym bez OZE: 1 512) 85 limit 70 Moje Ciepło 55 54–55: 7 670 69–70: 20 100 70–71: 1 741 EP [kWh/(m²·rok)], przedziały co 1 liczba świadectw [tys.]
Świadectwa całych budynków z EP od 50 do 86, w przedziałach co 1. Wyróżnione przedziały 54–55 i 69–70. Źródło danych: rejestr CHEB, wykaz 12.2025; obliczenia własne.

Co to znaczy

Wyniki są doprowadzane do progów: obliczenia kończą się wtedy, gdy wynik spadnie poniżej granicy. W nowych domach to przede wszystkim skutek przepisów. Każdy nowy dom trafia do rejestru i musi zmieścić się w 70, więc projektant dobiera ocieplenie i instalacje tak, żeby wynik był „na styk”. Uskok przy 55 to najpewniej domy, których właściciele starają się o dotację.

Dlatego liczba świadectw tuż pod limitem nie jest liczbą podejrzanych świadectw. Dla kupującego dom albo projekt wniosek jest praktyczny: wynik 67–70 nie znaczy, że budynek ma zapas. Znaczy tyle, że zmieścił się w limicie — i warto sprawdzić, na jakich założeniach.

Komentarz autora

Do czasu napisania tej analizy sporządziłem ponad 850 świadectw charakterystyki energetycznej. Korzystałem przy tym z wielu narzędzi — od arkusza Excel po specjalistyczne programy — a ostatecznie napisałem własne oprogramowanie oparte na metodologii.

Z mojej praktyki wynika, że wynik EP dla tego samego budynku zależy w zauważalnym stopniu od programu i od osoby, która liczy. Metodologia zostawia wiele miejsc, w których przyjmuje się założenia lub wybiera wartość z dopuszczalnego zakresu, a na rynku nie ma jednego obowiązkowego programu — poszczególne narzędzia stosują różne uproszczenia. Wyniki dwóch niezależnych obliczeń tego samego budynku rzadko pokrywają się w mojej praktyce z dokładnością do jednej jednostki, a rozbieżność rzędu 5 jednostek EP uważam za typową. To szacunek oparty na własnym doświadczeniu, a nie wartość zmierzona w badaniu. Znaczne rozbieżności między wynikami różnych oceniających opisano też w badaniach świadectw w Wielkiej Brytanii (Jenkins i in. 2017; Crawley i in. 2019), choć dotyczą one innej skali i głównie budynków istniejących.

Gdyby wartość EP w świadectwie była niezależna od progu — czyli była wartością wynikającą z projektu, powiększoną o taki rozrzut obliczeń — rozkład wokół 55 i 70 byłby gładki: z maksimum nieco poniżej progu i stopniowo malejącym „ogonem” powyżej niego, bez uskoku. Pokazuje to wykres poniżej, który jest modelem, a nie danymi. Tymczasem liczba świadectw spada z 20 100 w przedziale 69–70 do 1 741 w przedziale 70–71, a przy 55 — z 7 670 do 3 169. Wniosek nie zależy od dokładnej wielkości rozrzutu: nawet przy rozrzucie kilkukrotnie mniejszym niż 5 jednostek uskok byłby wielokrotnie łagodniejszy od obserwowanego. Oznacza to, że wynik wpisywany do świadectwa powstaje z uwzględnieniem progu.

Dane nie pokazują jednak, w jaki sposób się to dzieje — możliwe mechanizmy opisuję pod wykresem. Żaden z nich sam w sobie nie oznacza naruszenia przepisów. Na podstawie własnego doświadczenia przypuszczam, że znaczna część skupienia w przedziałach 69–70 i 54–55 wynika z dopasowania obliczeń do wymagania, a nie ze zmian w samych budynkach. To jednak hipoteza: publiczny wykaz nie zawiera danych wejściowych obliczeń, więc pozwala stwierdzić zależność wyniku od progu, ale nie pozwala ustalić jej mechanizmu.

Jak wyglądałby rozkład, gdyby wynik w świadectwie nie zależał od progu?

Załóżmy, że projektanci nadal celują w wynik tuż pod 70, bo duży zapas kosztuje — dlatego zostawiam w modelu cały obecny „garb” pod limitem. To założenie najkorzystniejsze dla zachowania uskoku. Jedyna zmiana: wartość EP w świadectwie pochodzi z niezależnego obliczenia, które różni się od wyniku projektu o losową wartość z rozkładu normalnego o odchyleniu standardowym σ = 2,5, czyli w ok. 95% przypadków o nie więcej niż ±5 w jedną lub drugą stronę. Po przekroczeniu progu nikt tego wyniku nie poprawia.

Rejestr a scenariusz bez dociągania wyników do progów Słupki: świadectwa całych budynków z rejestru w przedziałach EP co 1 od 45 do 81. Linia: ten sam zbiór, gdyby wynik w świadectwie był niezależnym przeliczeniem z rozrzutem ±5 (σ = 2,5). W rejestrze przedział 69–70 ma 11,5 razy więcej świadectw niż 70–71, w scenariuszu — 1,2 razy (8 517 wobec 7 150). Przy 55 uskok znika całkowicie. 05101520 EP 45–46: w rejestrze 2 798, w scenariuszu 2 924 45 EP 46–47: w rejestrze 2 915, w scenariuszu 3 094 EP 47–48: w rejestrze 3 199, w scenariuszu 3 302 EP 48–49: w rejestrze 3 315, w scenariuszu 3 558 EP 49–50: w rejestrze 3 859, w scenariuszu 3 865 EP 50–51: w rejestrze 3 767, w scenariuszu 4 210 50 EP 51–52: w rejestrze 4 255, w scenariuszu 4 550 EP 52–53: w rejestrze 5 061, w scenariuszu 4 816 EP 53–54: w rejestrze 6 571, w scenariuszu 4 940 EP 54–55: w rejestrze 7 670, w scenariuszu 4 896 EP 55–56: w rejestrze 3 169, w scenariuszu 4 726 55 EP 56–57: w rejestrze 3 635, w scenariuszu 4 526 EP 57–58: w rejestrze 3 670, w scenariuszu 4 401 EP 58–59: w rejestrze 3 758, w scenariuszu 4 418 EP 59–60: w rejestrze 4 314, w scenariuszu 4 592 EP 60–61: w rejestrze 4 720, w scenariuszu 4 905 60 EP 61–62: w rejestrze 5 122, w scenariuszu 5 334 EP 62–63: w rejestrze 5 654, w scenariuszu 5 872 EP 63–64: w rejestrze 6 000, w scenariuszu 6 533 EP 64–65: w rejestrze 7 105, w scenariuszu 7 321 EP 65–66: w rejestrze 6 888, w scenariuszu 8 190 65 EP 66–67: w rejestrze 8 149, w scenariuszu 8 984 EP 67–68: w rejestrze 10 628, w scenariuszu 9 451 EP 68–69: w rejestrze 14 701, w scenariuszu 9 332 EP 69–70: w rejestrze 20 100, w scenariuszu 8 517 EP 70–71: w rejestrze 1 741, w scenariuszu 7 150 70 EP 71–72: w rejestrze 1 720, w scenariuszu 5 573 EP 72–73: w rejestrze 2 029, w scenariuszu 4 153 EP 73–74: w rejestrze 1 909, w scenariuszu 3 113 EP 74–75: w rejestrze 1 968, w scenariuszu 2 485 EP 75–76: w rejestrze 1 887, w scenariuszu 2 178 75 EP 76–77: w rejestrze 1 913, w scenariuszu 2 071 EP 77–78: w rejestrze 1 906, w scenariuszu 2 068 EP 78–79: w rejestrze 2 134, w scenariuszu 2 116 EP 79–80: w rejestrze 2 260, w scenariuszu 2 187 EP 80–81: w rejestrze 2 156, w scenariuszu 2 268 80 limit 70 Moje Ciepło 55 EP [kWh/(m²·rok)], przedziały co 1 liczba świadectw [tys.]
  • rejestr
  • scenariusz: niezależne obliczenie (σ = 2,5), bez poprawiania pod próg
Świadectwa całych budynków z EP od 45 do 81, w przedziałach co 1,, oraz ten sam zbiór w scenariuszu, w którym wynik świadectwa nie zależy od progu (model). Źródło danych: rejestr CHEB, wykaz 12.2025; obliczenia i model własne.

Garb pod 70 rozlewa się wtedy na obie strony progu. W przedziale 69–70 byłoby ok. 8 517 świadectw, a w 70–71 ok. 7 150 — 1,2 razy mniej zamiast 11,5 razy. Przy 55 uskok znika całkowicie (1,0×). Nawet przy rozrzucie ok. ±2 (σ = 1,0) iloraz przy 70 spada do ok. 1,8×. To, że uskok się wygładza, wynika z matematyki, a nie z dobranych liczb; od liczb zależy tylko, jak bardzo. Losowy rozrzut niezależny od progu rozmywa każdy skok na szerokość porównywalną z tym rozrzutem.

Model nie mówi jednak, dlaczego tak jest. Ten sam uskok powstanie w kilku sytuacjach. Pierwsza: po przekroczeniu progu zmienia się projekt lub sam budynek (np. dochodzi fotowoltaika albo grubsza izolacja), a obliczenie powtarza się aż do spełnienia wymagania. Druga: wynik zostaje doprowadzony pod próg korzystnymi, ale dopuszczalnymi założeniami (stacja klimatyczna, sprawności z tabel, udziały źródeł ciepła) — jak to wygląda w praktyce, pokazałem na przykładzie domu na gaz z EP 69 w projekcie. Trzecia: świadectwo nowego domu po prostu powtarza obliczenia z projektu, w którym budynek „docięto” do 70, i wtedy niezależnego przeliczenia w ogóle nie ma. Rejestr nie podaje, kto liczył projekt, a kto świadectwo, ani na jakich danych, więc tych przyczyn nie da się rozdzielić.

Czy dobrze ocieplony budynek bez OZE zmieści się w 70?

EU mówi, ile energii potrzebuje sam budynek: ściany, dach, okna, wentylacja i ciepła woda, bez względu na to, czym grzeje. Dzięki temu da się porównać budynki o podobnej jakości „skorupy”. Podzieliłem budynki na sześć przedziałów EU i w każdym porównałem te z OZE i bez.

Ile budynków mieści się w EP 70 — według EU, z OZE i bez Udział świadectw z EP ≤ 70 w sześciu przedziałach EU, osobno dla budynków bez OZE i z OZE. Przy EU 50–75 bez OZE w 70 mieści się 17,0%, z OZE 68,4%. Przy EU poniżej 50: 64,5% i 85,4%. Z rosnącym EU udział spada w obu grupach. 0%25%50%75%100% EU < 50, bez OZE: EP ≤ 70 ma 64,5% (69 378 świadectw, mediana EP 68,5) 64,5% EU < 50, z OZE: EP ≤ 70 ma 85,4% (62 211 świadectw, mediana EP 54,9) 85,4% < 50 EU 50–75, bez OZE: EP ≤ 70 ma 17,0% (67 334 świadectw, mediana EP 98,9) 17,0% EU 50–75, z OZE: EP ≤ 70 ma 68,4% (77 400 świadectw, mediana EP 65,7) 68,4% 50–75 EU 75–100, bez OZE: EP ≤ 70 ma 5,0% (40 451 świadectw, mediana EP 144,8) EU 75–100, z OZE: EP ≤ 70 ma 49,4% (43 757 świadectw, mediana EP 71,7) 75–100 EU 100–150, bez OZE: EP ≤ 70 ma 2,3% (38 259 świadectw, mediana EP 207,1) EU 100–150, z OZE: EP ≤ 70 ma 40,2% (34 302 świadectw, mediana EP 99,1) 100–150 EU 150–250, bez OZE: EP ≤ 70 ma 0,8% (28 288 świadectw, mediana EP 353,9) EU 150–250, z OZE: EP ≤ 70 ma 18,5% (17 170 świadectw, mediana EP 171,5) 150–250 EU ≥ 250, bez OZE: EP ≤ 70 ma 0,4% (17 047 świadectw, mediana EP 609,1) EU ≥ 250, z OZE: EP ≤ 70 ma 2,7% (10 623 świadectw, mediana EP 298,1) ≥ 250 EU [kWh/(m²·rok)] — zapotrzebowanie budynku na energię użytkową świadectwa z EP ≤ 70
  • bez OZE
  • z OZE
Udział świadectw całych budynków z EP ≤ 70 w przedziałach EU, osobno bez OZE i z OZE. Źródło danych: rejestr CHEB, wykaz 12.2025; obliczenia własne.
EU [kWh/(m²·rok)]Udział budynkówMediana EP bez OZEMediana EP z OZEEP ≤ 70 bez OZEEP ≤ 70 z OZE
< 5026,0%68,554,964,5%85,4%
50–7528,6%98,965,717,0%68,4%
75–10016,6%144,871,75,0%49,4%
100–15014,3%207,199,12,3%40,2%
150–2509,0%353,9171,50,8%18,5%
≥ 2505,5%609,1298,10,4%2,7%

(dane: rejestr CHEB, wykaz 12.2025; obliczenia własne; „z OZE” — udział OZE w energii końcowej większy od zera; granice przedziałów EU przyjęte umownie)

Weźmy budynki z EU poniżej 75 — nieco ponad połowę rejestru, tę z najlepszą skorupą. Bez OZE ich mediana EP wynosi 82,5 i w limicie 70 mieści się 41,1%. Z OZE mediana wynosi 61,0, a w limicie jest 76,0%.

To porównanie grup, a nie zmierzony efekt instalacji OZE: budynki z OZE mogą różnić się od pozostałych także wiekiem, instalacjami i typem. To, że OZE obniża EP w obliczeniach, wynika wprost z metodologii — energia słoneczna, wiatrowa i geotermalna ma współczynnik wᵢ = 0 (dane: Dz.U. 2023 poz. 697, tabela 1). Dobrze widać to na rachunku dla domu z kotłem gazowym: sama ciepła woda i prąd pomocniczy zjadają tam ok. 55 z 70 jednostek limitu, niezależnie od grubości ocieplenia.

Czy budynków z EP ≤ 70 przybywa?

Tak. Porównuję te same okresy rok do roku, bo pierwszy i ostatni kwartał wykazu są niepełne, a skład świadectw może się zmieniać w ciągu roku.

OkresEP ≤ 70 — budynkiZ OZE — budynkiMediana EP — budynkiEP ≤ 70 — lokale
I–III kw. 2024 → I–III kw. 202536,9% → 44,0%46,3% → 51,5%94,4 → 85,621,8% → 30,0%
IV kw. 2023 → IV kw. 202434,6% → 43,3%43,2% → 49,8%95,8 → 87,119,9% → 27,4%
III kw. 2024 → III kw. 202538,4% → 45,6%47,9% → 53,6%93,7 → 82,824,0% → 32,3%

(dane: rejestr CHEB, wykaz 12.2025; obliczenia własne)

Świadectwa budynków z EP ≤ 70 i z OZE — kwartał po kwartale Udział świadectw całych budynków z EP ≤ 70 rośnie z 34,6% w 2023 Q4 do 45,6% w 2025 Q3; udział budynków z OZE z 43,2% do 53,6%. Pierwszy i ostatni kwartał są niepełne. 0%10%20%30%40%50%60% 2023 Q3: EP ≤ 70 32,8% (19 527 świadectw; kwartał niepełny) 2023 Q4: EP ≤ 70 34,6% (66 065 świadectw) 2024 Q1: EP ≤ 70 35,7% (57 380 świadectw) 2024 Q2: EP ≤ 70 36,5% (55 508 świadectw) 2024 Q3: EP ≤ 70 38,4% (54 274 świadectw) 2024 Q4: EP ≤ 70 43,3% (55 500 świadectw) 2025 Q1: EP ≤ 70 42,7% (50 023 świadectw) 2025 Q2: EP ≤ 70 43,5% (47 847 świadectw) 2025 Q3: EP ≤ 70 45,6% (54 272 świadectw) 2025 Q4: EP ≤ 70 49,2% (45 824 świadectw; kwartał niepełny) EP ≤ 70: 49,2% 32,8% 2023 Q3: z OZE 40,7% (19 527 świadectw; kwartał niepełny) 2023 Q4: z OZE 43,2% (66 065 świadectw) 2024 Q1: z OZE 45,3% (57 380 świadectw) 2024 Q2: z OZE 45,7% (55 508 świadectw) 2024 Q3: z OZE 47,9% (54 274 świadectw) 2024 Q4: z OZE 49,8% (55 500 świadectw) 2025 Q1: z OZE 50,1% (50 023 świadectw) 2025 Q2: z OZE 50,5% (47 847 świadectw) 2025 Q3: z OZE 53,6% (54 272 świadectw) 2025 Q4: z OZE 56,1% (45 824 świadectw; kwartał niepełny) z OZE: 56,1% 40,7% 2023 Q4 2024 Q2 2024 Q4 2025 Q2 2025 Q4 kwartał wystawienia świadectwa (puste kółka: kwartał niepełny) udział świadectw budynków
  • świadectwa budynków z EP ≤ 70
  • świadectwa budynków z OZE
Udział świadectw całych budynków z EP ≤ 70 i z OZE w kolejnych kwartałach. Pierwszy i ostatni kwartał są niepełne. Źródło danych: rejestr CHEB, wykaz 12.2025; obliczenia własne.

We wszystkich trzech porównaniach udział EP ≤ 70 rośnie o 7–9 punktów procentowych w ciągu roku, a równolegle rośnie udział budynków z OZE. Część wzrostu może wynikać nie z lepszych budynków, lecz ze zmiany ich składu: coraz mniej jest wśród świadectw domów projektowanych według starszych, łagodniejszych wymagań. Wykaz nie podaje roku budowy, więc nie da się policzyć, ile wzrostu wynika z jednego, a ile z drugiego.

Gdzie budynki mają najniższe EP?

Mediana EP świadectw budynków według województw Mediana EP świadectw całych budynków w województwach, od najniższej: podlaskie 72,3, do najwyższej: opolskie 105,9. Żadna mediana nie spada poniżej 70. 0 20 40 60 80 100 120 podlaskie podlaskie: mediana EP 72,3, EP ≤ 70 ma 49,4% (14 054 świadectw) 72,3 dolnośląskie dolnośląskie: mediana EP 83,3, EP ≤ 70 ma 44,1% (43 847 świadectw) 83,3 pomorskie pomorskie: mediana EP 86,0, EP ≤ 70 ma 42,7% (32 465 świadectw) 86,0 warmińsko-mazurskie warmińsko-mazurskie: mediana EP 86,0, EP ≤ 70 ma 44,6% (16 136 świadectw) 86,0 zachodniopomorskie zachodniopomorskie: mediana EP 86,5, EP ≤ 70 ma 43,0% (21 013 świadectw) 86,5 małopolskie małopolskie: mediana EP 88,0, EP ≤ 70 ma 41,2% (47 953 świadectw) 88,0 mazowieckie mazowieckie: mediana EP 88,3, EP ≤ 70 ma 41,5% (73 587 świadectw) 88,3 lubuskie lubuskie: mediana EP 91,3, EP ≤ 70 ma 40,5% (13 413 świadectw) 91,3 podkarpackie podkarpackie: mediana EP 91,8, EP ≤ 70 ma 37,7% (25 326 świadectw) 91,8 lubelskie lubelskie: mediana EP 92,8, EP ≤ 70 ma 40,4% (21 968 świadectw) 92,8 świętokrzyskie świętokrzyskie: mediana EP 92,8, EP ≤ 70 ma 40,5% (14 783 świadectw) 92,8 wielkopolskie wielkopolskie: mediana EP 93,6, EP ≤ 70 ma 38,4% (47 130 świadectw) 93,6 łódzkie łódzkie: mediana EP 94,8, EP ≤ 70 ma 38,6% (30 426 świadectw) 94,8 kujawsko-pomorskie kujawsko-pomorskie: mediana EP 94,9, EP ≤ 70 ma 39,3% (25 445 świadectw) 94,9 śląskie śląskie: mediana EP 104,3, EP ≤ 70 ma 33,1% (55 392 świadectw) 104,3 opolskie opolskie: mediana EP 105,9, EP ≤ 70 ma 38,0% (11 071 świadectw) 105,9 limit 70 mediana EP [kWh/(m²·rok)]
Mediana EP świadectw całych budynków w województwach. Źródło danych: rejestr CHEB, wykaz 12.2025; obliczenia własne.
WojewództwoŚwiadectwa budynkówMediana EPMediana EUEP ≤ 70Z OZE
podlaskie14 05472,380,649,4%66,6%
dolnośląskie43 84783,366,244,1%50,1%
pomorskie32 46586,067,042,7%49,6%
warmińsko-mazurskie16 13686,082,044,6%61,5%
zachodniopomorskie21 01386,567,143,0%52,2%
małopolskie47 95388,062,441,2%42,1%
mazowieckie73 58788,364,441,5%44,9%
lubuskie13 41391,375,240,5%52,7%
podkarpackie25 32691,869,037,7%47,9%
lubelskie21 96892,880,640,4%56,1%
świętokrzyskie14 78392,875,040,5%48,5%
wielkopolskie47 13093,671,238,4%47,0%
łódzkie30 42694,872,938,6%49,2%
kujawsko-pomorskie25 44594,974,339,3%49,5%
śląskie55 392104,372,733,1%40,8%
opolskie11 071105,976,638,0%48,6%

(dane: rejestr CHEB, wykaz 12.2025; obliczenia własne; bez 12 211 świadectw bez województwa; uporządkowane od najniższej mediany EP)

Najniższą medianę EP ma podlaskie (72,3), choć mediana EU jest tam jedną z najwyższych w kraju (80,6). Idzie to w parze z najwyższym udziałem świadectw z OZE: 66,6%. Na drugim końcu są śląskie (104,3) i opolskie (105,9). W żadnym województwie mediana nie spada poniżej 70.

Wnioski

  1. Typowy budynek z rejestru ma EP ok. 91, a poziom nowego domu (EP ≤ 70) osiąga 40,4% budynków i 25,6% lokali.
  2. Progi widać w danych gołym okiem. Przy 70 i 55 — progach, od których zależą przepisy albo dotacja — liczba świadectw urywa się, przy innych progach nie. Wynik tuż pod limitem nie oznacza zapasu.
  3. Przy podobnym ociepleniu budynki z OZE znacznie częściej mieszczą się w 70 — przy EU 50–75: 68,4% wobec 17,0% bez OZE.
  4. Udział świadectw z EP ≤ 70 rośnie o ok. 7–9 punktów procentowych rocznie. Część wzrostu to prawdopodobnie znikanie domów projektowanych według dawnych wymagań.
  5. Najniższe EP ma województwo z najwyższym udziałem OZE, a nie z najlepiej ocieplonymi budynkami.

Ograniczenia

  • Typ budynku. „Budynki” to nie tylko domy jednorodzinne — wyników nie należy czytać jako „średnie EP domu”.
  • Rok budowy. Nie da się oddzielić nowych budynków od istniejących.
  • Skład rejestru. Nowe budynki są w nim wszystkie, istniejące — tylko te sprzedawane lub wynajmowane. To nie jest próba całego zasobu budynków w Polsce.
  • Rodzaj ogrzewania i powierzchnia. Wykaz podaje tylko udział OZE; każde świadectwo liczy się z jednakową wagą, niezależnie od metrażu.
  • Jakość obliczeń. Wskaźniki to wyniki obliczeń certyfikatorów; ewentualne błędy i optymistyczne założenia są także w tej analizie.

Przy setkach tysięcy świadectw przypadkowe wahania są pomijalne — o wiarygodności wyników decydują powyższe ograniczenia, a nie wielkość próby.

Konflikt interesów

Jestem certyfikatorem, a 24kw.pl odpłatnie sporządza świadectwa charakterystyki energetycznej. Analiza nie była finansowana z zewnątrz. Świadectwa sporządzone przez nas są w analizie razem z pozostałymi. Dane wejściowe są publiczne; kod analizy (Python) udostępnię na prośbę.

Źródła

  • Centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków — wykaz świadectw charakterystyki energetycznej, dane.gov.pl, wersja 12.2025
  • Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 28 marca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku (Dz.U. 2023 poz. 697) — tabela 1, współczynniki wᵢ
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT 2021), tekst jednolity Dz.U. 2022 poz. 1225, § 329 — limity EP od 2017 i od 2021 r.
  • NFOŚiGW, program priorytetowy „Moje Ciepło” — warunek EP nie wyższego niż 55 kWh/(m²·rok) dla nowego domu, mojecieplo.gov.pl

W skrócie — pytania i odpowiedzi

O autorze

Edward Piasecki, mgr inż.

Certyfikowany audytor energetyczny · Nr wpisu 44399 · OC certyfikatora 100 000 € · Absolwent Politechniki Lubelskiej

Edward Piasecki jest certyfikowanym audytorem energetycznym z doświadczeniem w sporządzaniu świadectw charakterystyki energetycznej dla budynków mieszkalnych i komercyjnych. magister inżynier, absolwent Politechniki Lubelskiej. Wpis do rejestru osób uprawnionych MRiT nr 44399.

Potrzebujesz świadectwa energetycznego?

Sporządzamy świadectwa do sprzedaży, najmu i zawiadomienia o zakończeniu budowy — zdalnie, w całej Polsce. Certyfikatorzy z uprawnieniami, wpis do rejestru MRiT, realizacja do 3 dni roboczych, ekspres do 24 godzin roboczych (mieszkanie także do 6 godzin roboczych). Od 149 zł.

Zamów świadectwo